joomla | ניהול תוכן | פיתוח תוכן | ג'ומלה

Joomla

This site hacked

דואר אלקטרוני הדפסה PDF

לא מצחיק

קראתי על זה בעיתונים, שמעתי שזה קרה לאחרים. אתמול זה קרה לי ואם זה קרה לי זה יכול לקרות לכל אחד, לא כי אני מומחה גדול פשוט בגלל שזה יקרה.

אתמול אחה"צ קיבלתי טלפון מלקוחה מבוהלת שהאתר שלה נפרץ, בדיקה קצרה העלתה שהצדק איתה. מדובר באתר תדמית מבוסס ג'ומלה שלמרות פשטותו הפונקציונלית השקעתי בו שעות רבות בבניית התבנית והתאמת העיצוב.

כאמור זו הפעם הראשונה שלי ולכן לקח לי חצי שעה להירגע ולהבין מה עלי לעשות. בעיקר הייתי לחוץ משאר האתרים שלי שמאוחסנים יחד.

התחלתי במייל בהול לחברת האחסון (המצוינת), הם החזירו תשובה מהירה ויעצו לי:
1.    להחליף מידית את כל סיסמאות הftp
2.    לנסות את הגיבוי האוטומטי שהם מבצעים
3.    לעדכן את גרסאות התוכנות בהן אני משתמש

החלפתי את כל הסיסמאות כולל אלו של ניהול האתרים ושל בסיסי הנתונים (רמז: תקלה נוספת בהמשך), בדקתי את הגיבוי האוטומטי וכמובן שהוא לא היה רלוונטי מכיוון שהם גיבו רק שבוע אחורה וכנראה שאתר נפרץ לפני זה ובנוסף גיליתי שלא עדכנתי את גרסת ג'ומלה האחרונה.

למזלי הפורצים הנוצצים לא מחקו את תיקיית התמונות ומבסיס הנתונים הצלחתי להציל חלק מהתכנים אבל יש לי בהחלט כמה תהיות ומסקנות ביניים מתבקשות:
-    אני לא מומחה גדול ולכן אני לא יודע איפה הפרצה שקראה לגנבים. האם נפרץ דווקא האתר הזה בגלל שאני כתבתי את התבנית?
-    חייבים גיבוי עצמי, או לשלם על שירות כזה. אחרת כנראה שבזמן אמת תישארו ערומים. יש כל מיני רכיבי גיבוי לג'ומלה, אני בודק את זה כרגע ואדווח בהקדם.
-    עדכון גרסאות, כמו שכתבתי למעלה.
-    בדיקה שגרתית של תקינות האתרים, פעם פעמיים בשבוע לגלוש (למרות שאנחנו כבר לא גולשים) ולראות שהכל בסדר.

Imageבסופו של ערב ארוך הצלחתי להשתלט על האתר, התקנתי ג'ומלה מחדש ושמתי שלט under construction. רק כדי לבדוק שהכל בסדר ניסיתי את הבלוג בו אתם צופים וגיליתי להפתעתי הודעה שהאתר, וכל שאר האתרים שלי, לא מצליח להתקשר אל בסיס הנתונים (ראה שתי פסקאות למעלה).

אם שיניתם את סיסמת בסיס הנתונים האתר הופך מיידית ללא זמין כולל מערכת הניהול. יש לגשת באמצעות ftp לתיקיית השורש ולעדכן את הסיסמה בקובץ configuration.php בפרמטר $mosConfig_password.

ולא אמרתי אף מילה על ערבים...

עדכון אחרון ( חמישי, 08 נובמבר 2007 01:03 )
 

קול קורא למעצבי ג'ומלה בעיברית

דואר אלקטרוני הדפסה PDF
עיצוב תבניותJoomla.org הכריזו על פתיחת תחרות עיצוב תבניות לג'ומלה 1.5. התבנית הזוכה תצורף להתקנה הבסיסית של ג'ומלה העתידית.

לצערי, אני לא מעצב. לצערי הגדול עוד יותר אין לקהילת ג'ומלה היושבת בציון מעצבים המתמחים בעיצוב ובניית תבניות ייעודיות לג'ומלה בעיברית. אם היה אחד כזה, אני אישית הייתי קונה ממנו תבניות ונראה לי שכמוני היו עוד רבים אחרים.
עדכון אחרון ( שני, 27 אוגוסט 2007 01:49 )
 

על מדורים וקטגוריות

דואר אלקטרוני הדפסה PDF

הדבר הראשון שתתקלו בו בג'ומלה, מיד לאחר ההתקנה, הוא הצורך להגדיר מדורים (section) וקטגוריות (category). ההבדל בין השניים לא תמיד ברור ואני אנסה לפשט את העניין.

'התוכן הוא המלך' אמר מי שאמר והתכוון לכך שהפלטפורמה חשובה וכך גם העיצוב ואפילו ההתאמה למנועי חיפוש אבל החשוב מכל הוא התוכן. מחקרים מוכיחים (ואתם תצטרכו להאמין לי בעניין הזה) שגולשים מעוניינים בתוכן איכותי ותוכן איכותי גם יחזיר אותם לאתר.

אז למה ההקדמה הארוכה? ובכן, רגע לפני שמקימים אתר כדאי לתכנן את מבנה התכנים שיהיה הגיוני ונכון לוגית, מה שיקל על הגולשים. ואני אתן דוגמה: נאמר שיש לי אתר תיירות בו אני כותב על מסלולי טיול. יש כמה דרכים לבנות את התוכן במקרה זה.

דרך אחת היא לפי איזור: צפון, מרכז, דרום. דרך אחרת היא לפי עונות השנה, או אופי הטיול וכך הלאה. נאמר שהחלטתי שהחלוקה הראשית תהיה לפי איזור וחלוקת המשנה תהיה על פי עונה. קיבלתי מבנה תוכן כזה:

צפון
-- קיץ
-- סתיו
-- חורף
-- אביב
מרכז

-- קיץ
-- סתיו
-- חורף
-- אביב

דרום

-- קיץ
-- סתיו
-- חורף
-- אביב


ונחזור לג'ומלה. איזורי הטיול הם המדורים שלי ועונות השנה הקטגוריות.

פשוט, קל ועושה הגיון.

עדכון אחרון ( רביעי, 15 אוגוסט 2007 07:02 )
 

איך לבחור את ההרחבה או המודול הטובים ביותר?

דואר אלקטרוני הדפסה PDF
הרחבות, מודולים ותוספים הם מצרכים חשובים לכל אתר. ניתן להניח שאם יש לכם צורך מסויים, מישהו אי-שם כבר ענה עליו בצורה זו או אחרת. ניתן עוד להניח שיש כמה תוספים שיכולים לעזור לכם.

מה ההרחבה הטובה ביותר עבורכם? איזה מודול יעשה את העבודה על הצד הטוב ביותר? על השאלות הללו קשה לענות בדיוק כמו על השאלה "מה התנוחה הטובה ביותר לסקס?" ובכל זאת יש כמה עקרונות חשובים שיהפכו את הבחירה לקלה קצת יותר.

אבטחה

בהחלט העיקרון הראשון שצריך לחשוב עליו. מספיקה הרחבה אחת חלשה בשביל לחשוף את כל האתר המאובטח שלכם. מצאתם את ההרחבה שלכם? חפשו אותה בפורום האבטחה של ג'ומלה וגוגל יחד עם המילה security.

קהילה

בקרו באתר הבית של התוסף ובדקו אם יש שם פורום פעיל? חפשו עדכוני תוכנה, שלחו מייל למפתח התוסף וכתבו עד כמה התרשמתם ממנו (גם אם לא התקנתם אותו כלל) וראו תוך כמה זמן הוא מגיב.

לג'ומלה יש קהילת משתמשים גדולה, אם לא הגדולה מכולן. גם לתוספים רבים יש קהילה פעילה והיא מעידה על אמינותו ועל מידת התמיכה שתקבלו.

זמינות

מאיפה ניתן להוריד את התוסף? המקום הטוב ביותר למצוא בו תוספים והרחבות הוא Joomla! Extensions Directory . השקיעו דקה מזמנכם לעיון בתגובות שמשתמשים כתבו, אולי תלמדו דבר או שניים.

ותיקות

כמה זמן קיימת ההרחבה? 362 ימים או שבועיים? באיזו גרסה מדובר? (אני הייתי נמנע מגרסה 0.0.1).

רישיון

אחרון חביב, שימו לב לרישיון התוסף. מקובל להניח שתוסף מסחרי יותר טוב מתוסף בקוד פתוח, ג'ומלה הפריכה את ההנחה הזאת...
 
עדכון אחרון ( ראשון, 05 אוגוסט 2007 07:36 )
 

יצירת מודול חדש או איך לעזאזל הם עושים את זה?!

דואר אלקטרוני הדפסה PDF

הסתובבתם באתרים רבים בחיפוש אחרי התבנית המושלמת, מצאתם אותה ואפילו שילמתם עליה, אבל לאחר ההתקנה גיליתם שהאתר לא נראה כמו שהוצג ב-demo. בדרך כלל מצורף לכל תבנית (מסחרית לפחות) הסבר איפה למקם כל מודול כדי להגיע לתוצאה אופטימלית ועדיין אתם לא מצליחים להגיע לתוצאה דומה.

אחת החידות שתמיד הייתה לי היא איך הם מציבים תמונה וטקסט במיקום של מודול? הנה, כאן מסומנים בריבוע:

Image

הפתרון, מסתבר, פשוט בתכלית. יוצרים מודול חדש, מכניסים בו את התמונה הרצויה ומציבים את המודול במקום:

1.    הכנסו ל-Module Manager
2.    לחצו על כפתור New
3.    תנו שם למודול
4.    גלגלו את החלון למטה ובשדה Content הכניסו את הקוד / טקסט / תמונה הרצויים
5.    קבעו את מיקום המודול
6.    פרסמו אותו ושמרו

שלוש הערות:
1.    במידה ומדובר בקטע קוד כדאי לכבות את עורך ה-WYSIWYG. ראו כאן.
2.    באותו אופו ניתן לפתוח מודול שקורא RSS. שימו לב לשדה RSS URL שם מדביקים את כתובת ההזנה, קובעים את שאר הפרמטרים ומפרסמים.
3.    דוגמאות ניתן לראות כאן.

עדכון אחרון ( ראשון, 05 אוגוסט 2007 13:18 )
 
עמוד 5 מ- 6

human hair wigs clip in hair extensions human hair weave

אתם נמצאים כאן: ראשי בלוג ג'ומלה עיברי joomla

אני משתפ

צרו קשר

SimpleWeb

מושב נוב, רמת הגולן

info@simpleweb.co.il
טלפון 0722-515-929
נייד 0522-556-759

גם אני תומך בקוד פתוח